A tőzsdei befektetések az egyik legkockázatosabb befektetési formák, ám egyben az egyik legmagasabb hozamok is a tőzsdén érhetőek el. A különféle vállalatok részvényei a cég csődje esetén, akár teljes egészében elértéktelenedhetnek, ám ez természetesen meglehetősen ritka.
Általában a cégek kisebb, vagy nagyobb nyereséggel üzemelnek és nyereségükből, értékük növekedéséből profitálhatnak tulajdonosaik, azaz részvényeseik is. Ez kétféleképp lehetséges. Egyrészt a részvény árfolyam emelkedéséből, amikor az idő múlásával a tulajdonosi viszonyt megtestesítő értékpapír értéke emelkedik, így azt drágábban tudjuk eladni. Másrészt a részvények után fizetett osztalékból is szép hozamra tehetünk szert, melyet a vállalatok általában évente fizetnek.
A hazai tőzsde a BÉT (Budapesti Értéktőzsde) nem számít a nagy piacok közé. Néhány jelentősebb részvényen túl, melyek közé az OTP, MOL, Richter és M-Telekom papírjai tartoznak csak kisebb vállalatok vannak jelen a parketten.
Befektetésre azonban ezek nagy része is alkalmas, már ha hosszabb távra tervezünk.
Összességében elmondható, hogy a tőzsdén elérhető hozamok hosszú távon jelentősen meghaladják a banki kamatokat és állampapír hozamokat. Ennek mértéke átlagosan 12-14% körül alakul, mely azonban jelentősen eltérhet lefelé és felfelé is. Vannak évek, mint például a 2008-as válság kirobbanásának éve, amikor -30% körüli, vagy azt meghaladó veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni a befektetők. Vannak azonban a fellendülés idején olyan évek, amikor majd megduplázzák értéküket a tőzsdén jegyzett vállalatok, ám mindkét esetben fontos elmondani, hogy a részvénytársaságok teljesítése ezen belül is jelentősen eltérhet.
Milyen hozamok érhetők el a tőzsdén?
Írva lett:2011 április 30